Emrah AÇIKGÖZ'ün Kişisel Sahifesi.

Hedonik Adaptasyon-Uyum Sağlamak

“Şu hayatta herkes birini bulur, önemli olan birbirini bulmaktır.” Sözünün düsturu ile psikolojide hedonic adaptation(Hedonik Adaptasyon) diye kavram vardır, buda özetle şu manaya gelir; insan her şeye bir süre sonra alışıyor ve alıştığı noktadan aşağıya indiğinde mutsuz olur.

Evet bu Hedonik Adaptasyon ne işimize yarıyor derseniz. Hayatımızda ki olumlu yada olumsuz değişikliklere uyum sağlayabilme diyebiliriz. Aslında iyi bir şey olduğu kadar da kötü bir şey 🙂 Bir nebze denge unsuru diyebiliriz. Örneklendirmek gerekirse şu anda bir savaş çıksa ve kıtlık baş gösterse , bununla baş edemeyeceğimizi düşünürüz. Kısa bir zaman içerisinde yeni olaya alışırız ve mutluluk seviyemiz savaşın ve kıtlığın olmadığı zamana çok yakın seviyelere çıkar. Yada çok sevdiğimiz birini kaybettiğimizde artık hayatın yaşanılmaz olduğunu düşünürüz ama bizim Hedonik Adaptasyon yardımımıza gelir ve bir zaman sonra buna da adapte oluruz.

Yapılan araştırmalarda piyango kazanan kişilerin diğer kişilere göre çok daha mutlu olmadığını göstermiştir. Buna birkaç  örnekte kendimiz verebiliriz aslında o sizi çok mutlu edeceğine inandığınız salon takımının aldıktan belirli bir süre sonra var olduğunu bile fark etmeyişimiz veya şu marka arabam olsun başka bir şey istemem dedikten ve elde ettikten sonra bunun size çok sıradan gözükmesi .

Ki birde Hedonik Alışveriş var, konuyla ilgili bilimsel makalelerden en çok beğendiğim ;

 

Bir Yorum Yazın