Emrah AÇIKGÖZ'ün Kişisel Sahifesi.

TL kazanıp Sterlin/Dolar harcamak @north cyprus

Son Kıbrıs gezisi esnasında Dipkarpaz’a giderken bir radyo programına denk geldik, konusan Toplumcu Kurtuluş Partisi adayı , yol uzun vakit var dinleyelim dedik…

Anavatan’dan Yavruvatan’a baktığında ilk hayal edilen bizim yardımlarımız ile bizden daha refah seviyesi yüksek yaşıyorlar ve bizi  beğenmeyenler olarak görünmüyor mu  hatta benzin bila 3,60 Tl?

Yargılarıma önyargılarım yön veriyor bende böyle düşünüyordum, bizim galiba en büyük sorunumuz bu bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oluyoruz.

Aday’ı dinledik , dinledik…

Hayat bir anda değişti, nedenmi ? Anahtar bir cümle kullandı  “bizim Türkiye’den farkımız TL kazanıp Döviz harcıyoruz.” çok haklı bir sebep ki son dövizdeki dalgalanmalar sonrası TL’deki değer kaybı sonrası adamların haklı isyanı. Düşünsenize 1870 lira Asgari ücret alıyorsunuz ama 500 GBP kira ödüyorsunuz(1 British Pound equals 5.10 Turkish Lira). hatta bankalar % 13 bandında TL kullandırımlı faizli kredi verirken %5-6 bandında Döviz li kredi kullandırıyor durum git gide vahimleşiyor.

Ha(!) kumarhaneleri , öğrenciler var ekonomisi ayakta duruyor derseniz bir karadenizli öğrenci arkadaşımınızın konuyla ilgili görüşleri;

Velhasılı kelam biz TL kazanıp Tl harcıyoruz da bize  çok dokunmuyor (ithal edilan mallar hariç) , adamları düşünsenize 1 yıl içerisinde % 30 alım gücü zayıfladı, ön yargılarım için özür dilerim cyprus.

Bir Yorum Yazın